Mida pead silmas pidama, kui müüd oma kodu ilma maaklerita

  • 8 kuud tagasi

Maakleritel palun mitte tülitada – seda lauset kohtame tihti müügikuulutuste lõpus, mis on tavakasutajate poolt portaalidesse üles laetud. Arusaadavalt on oma kodu müümine emotsionaalne protsess ja müüjal tekib kindel veendumus, et tema kodu oskab kõige paremini müüja just tema, ehk omanik ise.

Järgnevalt peatun mõningatel nüanssidel, millega tuleks ise kodu müües arvestada.

Esiteks on oluline leida tee võimalikult paljude potentsiaalsete ostjateni. Hea õnne korral võib olla piisav, kui müügikuulutus on üleval ühes või harva ka kahes suuremas portaalis ja pakutav objekt leiab mõistliku aja jooksul ostja. Mõistagi ei ole portaalides kuulutamine odav ja kui seda teha nagu maaklerid, kes reeglina kuulutavad kaheksas-üheksas portaalis ja lisaks veel ka sotsiaalmeedias, erinevates koostöögruppides ning teevad lisaks otsepakkumisi kliendibaasis olevatele ostuhuvilistele,siis  läheks see oma kodu müüjale maksma tublid mitusada eurot kuus. (Sellisele info hulgale, mis maakleril pakkuda on, on hinnalipikut juurde panna juba päris keeruline).

Teiseks on väga oluline õige müügihinna määramine. Kuulutustes võivad olla hinnad, mis tunduvad üsna ulmelised. Õige müügihind on oluline juba sellel põhjusel, et pangalaenu taotlev ostuhuviline peab panka esitama kõigi muude dokumentidega koos ka eksperthinnangu ehk hindamisakti objekti kohta. See on küll ühekordne kulu ja hea tavana tellib selle ostja. Hinnaks ca 300€ – olenevalt objektist. Siiski – kui käärid reaalsuse ja soovide vahel on suured, võib tehing katki jääda (kui ostjal ei ole piisavalt omavahendeid, et panga laenu vahe kinni maksta). Kinnisvaramaakleritel on reeglina ka oma hindamismeeskond või hindajad erinevates ettevõtetes kes maaklereid ja nende kliente nõustavad ning võimalusel ka hinnanguid kiiresti teevad.

Kolmandaks – ei tohi alahinnata professionaalsete fotode tähtsust objekti vastu huvi tekitamisel. Nagu ma juba eelnevalt mainisin, on nii kodu müük, kui ka ost väga emotsionaalsed tegevused, siis ilmselgelt on suurem huvi nende objektide vastu, mille fotod on hea valgusega, õigete rakurssidega ja esteetiliselt kaunid. Professionaalsete fotode maksumus on (ca 250€) koos võimalike droonifotode, video ja objekti plaanidega ka juba arvestatav suurus.

Neljandaks – räägiksin müüja isiklikust ajast, energiast ja müügioskustest. Hinnake, kas olete valmis kõigile huvilistele tutvustama oma kodu ja vastama vahest ka keerulistele või sisekujunduslikele küsimustele? Väitlema võimalike küsimuste, murede üle uuesti ja uuesti?

Kui nüüd kõik eelnev on õnnestunud, siis tehinguni jõudmiseks on veel mitu pikka sammu:

  • Ostja peab saama pangalaenu. Kinnisvarabüroodel on pankades koostööpartnerid. See kiirendab protsesse ja tihti pakub ostjale soodustusi lepingutasude, ühenduse võtmiste jm osas.
  • Tuleb leida notar, kes tehingu tõestaks. Aga notariaeg peab sobima mitte ainult ostjale-müüjale vaid ka mõlema poole pankadele. Tänapäeval on küll  ka võimalus nii kaugtõestuseks, kui ka hübriidtehinguks, aga igapäevaselt mitte teemas sees olles võib ka notaritega suhtlemine olla väljakutseid nõudev ülesanne.
  • Notarile tuleb saata lepingu ettevalmistamiseks tehingu tingimused, mis hõlmavad mõlema poole andmeid, laenutingimusi, summasid, omavahendeid jms.
  • Objekti üleandmine ja ka kõik selleks vajalik dokumentatsioon, mis on üleandmisel vaja koostada ja kellele vajalik info saata.

Kui olete valmis kõigeks eelnevaks ja veel paljudeks muudeks ootamatusteks, siis soovin siiralt edu! Kui te aga soovite, et teie armas kodu saaks müüdud professionaali poolt õige hinna,  mõistliku aja ja parimate tingimustega, siis soovitan ikkagi palgata professionaali. Kuigi me ju teoreetiliselt teame kõik, kus meie organismis pimesool paikneb, ei hakka me seda ometi ise opereerima.

Võrdle objekte

Võrdle